Stavby pro bydlení
RODINNÝ DŮM U PRAHY

kompletní přestavba rozsáhlého rodinného domu z počátku 90.let 20. století nad vltavským údolím v blízkosti Prahy

Jedná se o kompletní přestavbu rozsáhlého rodinného domu z počátku 90.let na objekt určený pro rodinnou rekreaci. Objekt je situován na severozápadním příkrém svahu nad vltavským údolím v blízkosti Prahy s krásnými výhledy na skalnaté břehy Vltavy a do vltavského údolí.
Původní objekt i přes svoji rozlehlost byl členěn pouze na dvě bytové jednotky – na...

Zobraz více

kompletní přestavba rozsáhlého rodinného domu z počátku 90.let 20. století nad vltavským údolím v blízkosti Prahy

Jedná se o kompletní přestavbu rozsáhlého rodinného domu z počátku 90.let na objekt určený pro rodinnou rekreaci. Objekt je situován na severozápadním příkrém svahu nad vltavským údolím v blízkosti Prahy s krásnými výhledy na skalnaté břehy Vltavy a do vltavského údolí.
Původní objekt i přes svoji rozlehlost byl členěn pouze na dvě bytové jednotky – na podkrovní byt a druhou, kterou tvořil zbytek objektu. V interiéru díky použitým materiálům působil objekt chladně, prázdně, příliš nekomunikoval se zahradou ani s výhledy. V exteriéru působil vůči terasovému uspořádání pozemku převýšeně, použité materiály odpovídaly době vzniku objektu a zcela neodpovídaly představám investora. Výhodou pozemku byla vzrostlá zeleň zahrady, která společně s výhledy byla inspirací k přestavbě a dispozičnímu uspořádání objektu tak, aby došlo k maximálnímu propojení interiéru a exteriéru.
Projekt přestavby se postupně vyvíjel podle změny postoje investora k objektu, od občasného víkendového pobytu se objekt v podstatě změnil na letní byt a mimo letní sezónu je využívám k pravidelnějším nejen víkendovým pobytům. To vedlo i ke skutečnosti, že došlo během výstavby ke kompletní změně konceptu.
Dnes je objekt horizontálně rozdělen na tři samostatné \\"bytové jednotky\\". Podkrovní byt prošel nejmenšími změnami, došlo především ke změně použitých materiálů podlah, kuchyně a koupelny. Nejzásadnější změnou je pak v rohu podkroví prolomení střechy terasou – dřevěnou palubou s nádherným výhledem do vltavského údolí a s průhledem na ustupující dřevěné terasy nižších podlaží a s pohledem na špičky vzrostlých jehličnanů zahrady.
Prostřední podlaží je vstupním podlaží z přístupové komunikace a kromě garáže a vstupní haly objektu se zde nachází byt prarodičů s ložnicí pracovnou, obývacím pokojem spojeným s kuchyní a koupelnou. Aby došlo k maximálnímu propojení bytu s exteriérem - byt má minimální možnost přímého vstupu na terén – je po celé délce objektu situována prostorná terasa – dřevěná paluba s pergolou opět s výhledem do nižších pater vzrostlé zeleně zahrady a do vltavského údolí.
Tato dvě patra mají z pohledu ulice rozměr většího rodinného domu a další dvě spodní patra nejsou z ulice patrná. Proto mají tato dvě patra jednotnou fasádu z klinkerových pásků.
Dvě spodní patra tvoří dohromady \\"byt\\" majitelů a jsou terasovitě uskočena a schována ve svahu, jsou v přímém kontaktu se zahradou a terénem. V prvním podlaží jsou umístěny ložnice, obývací pokoj, kuchyně, pracovna a koupelna a podlaží navazuje na terasu s venkovním krbem s výhledem do vltavského údolí na západní straně a s terasou s venkovním zastřešeným bazénem na straně východní. O patro níže je pak umístěna tělocvična, sauna, odpočívárna a technické místnosti. Obytné podlaží má fasádu tvořenou horizontálním dřevěným obkladem, nad venkovním sezením i nad bazénem je navržena dřevěná pergola, která společně s dřevěným obkladem pomáhá pocitově snížit výšku objektu. Pergola nad bazénem slouží i jako nosná konstrukce pro zvedání zastřešení bazénu. Obě terasy jsou řešeny jako dřevěná paluba a jsou propojeny dřevěným ochozem, který je v těsném kontaktu s nejnižšími větvemi vzrostlých jehličnanů. Dřevěná paluba okolo bazénu pak klesá na mezipalubu s ochlazovacím bazénkem sauny a pak dále okolo nejspodnějšího podlaží do zahrady. Fasáda nejnižšího podlaží je provedena z kamenného obkladu z lomového kamene. Z tělocvičny je přístup na nejspodnější dřevěnou palubu která slouží jako venkovní boxovací ring krytý zelení zahrady a zároveň tvoří střechu vinného sklípku umístěného ve svahu.
Zahrada v příkrém severozápadním svahu je koncipována jako japonská zahrada s altánkem, šinto bránou a zahradními jezírky a je rozdělena na klidovou intimní část v blízkosti objektu a na spodní část, které opticky i hlukově odděluje zahradu od silnice.

Zobraz méně