Občanské stavby
NOVÝ PAVILON GORIL

Dva hranoly chrání a lemují ostrov deštného pralesa.

Do zvlněné krajiny údolí s průhledem na kotliny Vltavy a místní dominantou usedlosti Sklenářka umisťujeme nový pavilon pro gorily – přirozeně začleněný do okolí, zahloubený do terénu, se zatravněnou střešní krajinou, navazující na svah. Viditelná část stavby opakuje...

Zobraz více

Dva hranoly chrání a lemují ostrov deštného pralesa.

Do zvlněné krajiny údolí s průhledem na kotliny Vltavy a místní dominantou usedlosti Sklenářka umisťujeme nový pavilon pro gorily – přirozeně začleněný do okolí, zahloubený do terénu, se zatravněnou střešní krajinou, navazující na svah. Viditelná část stavby opakuje motiv Podbabských skal v průhledu – kamenná stěna se zelenou travnatou čepicí. Část pavilonu podél silnice přiznáváme jako dům – vstupní objekt s pochozí střechou, odkud vede lávka přes silnici. Výraz domu navozuje atmosféru pralesa – shluk kmenů, porostlý popínavou zelení.

Hmota pavilonu je poskládána ze tří části – dvojice jasně tvarovaných pravoúhlých objektů (návštěvníci, chovatelé) a ostrova deštného pralesa mezi nimi (hala s vnitřními výběhy). Kontrast mezi nimi odkazuje ke konfrontaci civilizace a deštného pralesa, tedy návštěvníků pavilonu a chovatelů na jedné straně a goril jako přirozených obyvatel pralesa na straně druhé.

Zatímco návštěvnická hala zachycuje atmosféru zdravého a živoucího deštného pralesa, poskytuje střešní krajina prostor pro umístění land-artové instalace upozorňující na problematiku mizejících deštných pralesů. Střešní krajina je komponována jako pohledová. Alternativně ji lze využít pro instalaci uměleckých objektů.

Pavilon koncipujeme jako ekologicky šetrnou stavbu využívající alternativní zdroje energie, zelená jak intenzivní, tak extenzivní střecha také napomáhá ke snížení nároků na energie a snadněji udržuje stabilní klima.

 

akad. arch. Jiří Javůrek

Ing. arch. Silvie Bednaříková

Ing. arch. Jakub Žák

Ing arch. Jaroslav Malý - návrh lávky

Zobraz méně