Expozice a výstavy
LISTOPADY

krátkodobá výstava

křížová chodba Karolina Univerzity Karlovy

Zahájení listopad 2014

 

 

Výstava prezentuje události okolo 17. listopadů 1939 a 1989, prezentovaných ve dvou liniích: jednak formou studentských osudů, jednak samotné tradice 17. listopadu a jeho úlohu v současném veřejném...

Zobraz více

krátkodobá výstava

křížová chodba Karolina Univerzity Karlovy

Zahájení listopad 2014

 

 

Výstava prezentuje události okolo 17. listopadů 1939 a 1989, prezentovaných ve dvou liniích: jednak formou studentských osudů, jednak samotné tradice 17. listopadu a jeho úlohu v současném veřejném vnímání.

 

Do křížové chodby Karolina byl navržen výstavní fundus ve formě solitérů, volně stojících v prostoru. Dominantní velkoplošnou grafiku na vkládaných konstrukcích doplňují nástěnné projekce dobových fotografií a filmů. Charakteristickým prvkem výstavy jsou osobní příběhy studentů ve složkách na tenkých ocelových stojanech. Ve složkách je možné listovat, nejsou nadepsané jmény, takže návštěvník náhodně objevuje osudy vybraných jednotlivců.

 

Důležitou součástí vyznění výstavy jsou emoce. Velký důraz je kladen na pocit, který si návštěvník z výstavy odnese, na základě působení velkoplošných fotografií a projekcí, zvukové produkce, ale také navození autentické atmosféry demonstrace 17.11.1989 na Národní třídě - události jsou prezentovány instalací, připomínající tunel, nebo bránu - symbolizující nelehkou cestu k demokracii. Cílem instalace je, aby se návštěvník vcítil do studentů, zatímco v tunelu prochází policejním kordonem a sleduje autentické záběry ze střetu.

 

akad. arch. Jiří Javůrek,

Ing. arch. Jakub Žák,

Ing. arch. Silvie Bednaříková

Zobraz méně