Expozice a výstavy
100 let Československé koruny

Výstava vznikla k oslavám stoletého výročí vzniku československé koruny. Seznamuje návštěvníky s fenoménem vývoje československých a českých platidel, bankovek, státovek a oběžných mincí. Platidla představují mimořádný pramen, v němž se zrcadlí osudy státu a jeho jak společenský, tak i výtvarný a technický vývoj. Návštěvníci prochází příběhem československé a české koruny od roku 1919 do současnosti, který vyprávějí samotná papírová platidla...

Zobraz více

Výstava vznikla k oslavám stoletého výročí vzniku československé koruny. Seznamuje návštěvníky s fenoménem vývoje československých a českých platidel, bankovek, státovek a oběžných mincí. Platidla představují mimořádný pramen, v němž se zrcadlí osudy státu a jeho jak společenský, tak i výtvarný a technický vývoj. Návštěvníci prochází příběhem československé a české koruny od roku 1919 do současnosti, který vyprávějí samotná papírová platidla a jejich návrhy. Kromě známých platidel z dob současných i minulých, jsou prezentovány i nerealizované návrhy, dokonce i platidla, která byla vyrobena, ale z politických či jiných důvodů se do oběhu nakonec nedostala.

Úvodní část se věnuje vzniku samostatné československé měny a jejímu na pozadí symbolů - panovnických korun rakouské, uherské a české.

Do prostoru Císařské konírny, rytmizovaného klenebními poli, je po obou podélných stranách instalována série obloukových panelů s instalacemi bankovek a jejich kresebných návrhů v sedmi historických obdobích. Symbolicky jsou tyto panely stylizovány do podob velkých bankovek - tento jev je podpořen perspektivními vjejíři otevřených svazků bankovek s autentickým potiskem skutečných motivů historických bankovek v jednotlivých obdobích.

Mezi obloukové panely, představující bankovky, jsou vloženy kruhové pultové vitríny, tvarem symbolizující a obsahující oběžné mince.

Závěrečná část výstavy je pojata jako klenotnice pro vrcholný exponát - vysokohmotnostní zlatou minci v hodnotě 100 miliónů Kč, která byla odlita k výročí 100 let československé koruny. Tématicky je mince doplněna výroční pamětní bankovkou a sérií pamětních stříbrných mincí a jejich návrhů.

 

akad.arch. Jiří Javůrek

Ing.arch. Jakub Žák, Ing.arch. Silvie Bednaříková

 

[ foto: Ing.arch. Vladimír Thiele ]

Zobraz méně