Rekonstrukce
Grotta

Restaurátorská obnova zdevastované Grotty do původní podoby uměleckého a stavebně technického díla v Havlíčkových sadech, Praha 2.

Grotta, neboli umělá jeskyně, byla postavena mezi lety 1870-1887 v zahradě Moritze Gröbeho, nyní Havlíčkovy sady. Autory stavby jsou A.V. Barvitius, J. Schulz, J. Vorlíček, B. Shnirch. Soubor exteriérových architektonizovaných prvků a...

Zobraz více

Restaurátorská obnova zdevastované Grotty do původní podoby uměleckého a stavebně technického díla v Havlíčkových sadech, Praha 2.

Grotta, neboli umělá jeskyně, byla postavena mezi lety 1870-1887 v zahradě Moritze Gröbeho, nyní Havlíčkovy sady. Autory stavby jsou A.V. Barvitius, J. Schulz, J. Vorlíček, B. Shnirch. Soubor exteriérových architektonizovaných prvků a umělých skal, jejichž konstrukce jsou převážně z cihelného zdiva je národní kulturní památkou.
Grotta byla dlouhodobě neudržována a podkladem k restaurátorské obnově dochovaného torza, případně lokálnímu znovuvytvoření díla, byla historická fotodokumentace a archivní kresebné podklady.

Práce na obnově Groyty byly kombinací stavebně - technologických a restaurátorských prací, s cílem vrátit objektu podobu z doby jeho vzniku a zároveň zachovat autenticitu jeho stáří. Způsob restaurování vždy záležel na konkrétním prvku a místě, byly uplatněny různé koncepce a postupy. Restaurátorské práce byly uplatněny při pracích na umělých skalách, štukové výzdobě, kamenických prvcích, obkladech z travertinu, malířské výzdobě a barevných retuších omítek, obrubnících imitujících kořeny, vázách s listy agáve na portálu atd.
Technický význam památky spočívá v restaurovaném systému přirozené vnitřní ventilace a v rovněž obnoveném systému jímání podzemní vody ze skalního masivu za budovou, ze kterého je saturována fontána.

Zobraz méně